4 Kasım 2017 Cumartesi

İRMİK HELVASIHerkese Merhabalar. Yine uzun bir ara olmuş. Güzel bir irmik helvasıyla. tekrar merhaba diyorum.
İrmik helvası yapımı oldukça çok kolay bir tatlı. Biraz kavurma aşaması uzun gidiyor ama öyle çok uzun uğraşamam derseniz ateşi yükseltirseniz de olur yani :) 
Ölçü olarak 1 çay bardağıyla 2-3 kişilik çok rahat çıkıyor. Bir su bardağıyla da 5-6 kişilik çıkar.  Kişi sayınızı ona göre bir ölçüyle belirleyebilirsiniz. 
Hangi ölçü kabını belirlediyseniz o kapla irmiği şekeri ve suyu ayarlamanız gerekiyor. Ben ölçüyü su bardağına göre veriyorum. 
1 su bardağı irmik.
1,5 su bardağı şeker.
3 su bardağı su.
50 gr margarin.
2 yemek kaşığı sıvı yağ.
İsteğe göre 1 yemek kaşığı fıstık ve tarçın.
Margarini ve sıvı yağı geniş bir tencere koyun margarin eriyince irmiği ve fıstığı içine dökün ve kısık ateşte rengi koyulaşıncaya kadar karıştırın. Şekeri koyunca da rengi biraz kararıyor o yüzden kavurma işini çok koyu renk olana kadar yapmayın. İrmiği kavururken bir yandan su ve şekeri de bir tencere koyun ve orta ateşte arada karıştırarak şekerin iyice erimesini sağlayın. Suyun tamamen kaynamasına gerek yok. İrmiği kavurma işlemi bitince su ve irmiği birbiriyle buluşturma zamanı. Bu işlem biraz kötü çünkü baya cozurdama oluyor o yüzden  bir kepçe yardımıyla önce azar azar şekerli sudan alıp irmiğe koyuyoruz. Yoğun buhar çıktıktan sonra suyu tamamen boşaltabiliriz.  Yüksek ateşte fokurdamaya başladıktan sonra ateşi azaltıp irmik suyu tamamen çekinceye kadar bekliyoruz. Daha sonra pilavda ki gibi  tencerenin ağzına bir peçete koyup 10 dakika demlenmesi için bekliyoruz. Ilık ılık servis yapıyoruz. Dilerseniz içine dondurma koyabilirsiniz. 
AFİYET OLSUN

4 yorum :

 
Host unlimited photos at slide.com for FREE!